Pages Navigation Menu

КАМЕРНИЙ ХОР «КРЕДО», М. КИЇВ

Пасха нова, святая

Пасха нова, святая

У процесі підготовки до VII Московського пасхального фестивалю, камерний хор «Кредо» звернувся до низки українських і російських композиторів із пропозицією написати Великодню літургію, в якій кожен з авторів написав би один з номерів, а також тропар Пасхи «Христос Воскрес». Крім того, перед кожним з композиторів була поставлена ​​умова, щоб твір був написаний з використанням антифонів (двухорність, зіставлення хору та групи солістів, зіставлення хору і одного соліста — на розсуд автора).
Результатом цієї спільної діяльності стало створення Канону і Часів Великодня, і Великодньої «антифонної літургії», які вперше були виконані в рамках VII Московського Пасхального фестивалю в 2008 році. Через рік після прем’єрного виконання цієї програми в Москві, в березні 2009 року камерний хор «Кредо» записав диск з цією програмою під назвою «Пасха нова, святая». Запис було здійснено в центральному Пантелеймонівському соборі Свято-Пантелеімонівського монастиря м.Києва. Презентація диску відбулася в 26 квітня 2009 року на I Пасхальній асамблеї.

Камерний хор «Кредо»
Вперше цей хор я почула в домовому храмі Архангела Гавриїла на телеканалі «Глас». Виглядали хористи молодо, жваво, свіжо, і, зізнатися, справляли враження студентів якихось музичних вузів, що не лінуються в недільний день прийти зайвий раз попрактикуватися і поспівати в церкви. Однак, хто хоч раз чув хор, який співає на «Гласі», не дасть прикрасити — «студентським» їх спів аж ніяк не назвеш. Навпаки, кожен новий гість громади після внутрішнього оздоблення церкви захоплювався саме місцевим співом …
Не знаю, в чому їх секрет, але співають і правда здорово. Дуже динамічно, злагоджено. Навіть якщо склад включає лише трьох із них — все одно незрівнянно.
Напевно, справа в регенті, бо голоси підібрані, дуже гармонійно поєднуються, кожен на своєму місці. Хор звучить, як дорогий, ручної роботи музичний інструмент — без фальші, шуму і скрипу.
Напевно, справа також і в самих хористах — голосами вони грають, як натреновані штангісти пудовими гирями. Співають легко, радісно, так, як ніби це взагалі кожному дано.
Напевно, справа ще й у їх дивовижній аурі — нічну пасхальну Літургію в цьому році в храмі вони «відспівали» так легко, і, водночас урочисто, що я взагалі забула про те, що у мене є ноги, що вони можуть недоречно хворіти, набрякати і заважати молитві …
Саме тому, переглядаючи програму виступів колективів в рамках «Першої Пасхальної хорової асамблеї», яка в ці дні проводиться в Києві, одним з перших я шукала виступ саме «Кредо». Виявилося, свій концерт вони запланували провести «за тридев’ять земель» — в Феофанії, де на прекрасних пагорбах розташувався ще більш прекрасний монастир — Свято-Пантелеймонівський жіночий.
Феофанія — це досить далеко, тим більше що вагому частину шляху потрібно проробити на своїх двох — добираючись до обителі від зупинки громадського транспорту. Я навіть тужливо заїкнулася регенту, мовляв, що ж далеко-то так. Розуміюче посміхнувшись на майбутні піші страждання глядачів, він задумливо сказав: «Легко по столичним концертним залам розгулювати. А багато хто, навіть з киян, в Феофанії ніколи і не були … »

Ну, «Кредо», браво! ..

Говорячи про те, що відбулося 26 квітня на концерті хору «Кредо», саме зі слів «Браво!» І хотілося б почати. Виступ був чудовим, і душа просила віддячити хористів не менше, аніж оваціями, але … ми перебували в храмі Божому, рядочком сиділи сестри — господині обителі, а тому сильних рукоплескань глядачі, швидше за все, просто посоромилися. Пролунало, правда, самотнє «Браво!», Але на більше слухачі не ризикнули.
А жаль. Виступ був гідний найгарячіших оплесків і слів вдячності. На жаль, не володію музичними термінами і не зможу передати читачеві, в чому саме полягала пишність концерту. Але, напевно, і без використання понятійного апарату музикознавця можна описати легкість і навіть захмарність того, що ми в цей день почули.
Художній керівник і диригент хору Богдан Пліш (він же програмний директор «Пасхальної хорової асамблеї»), відкриваючи концерт, підкреслив, що виконувані твори належать перу сучасних молодих композиторів — українських і російських. Кілька людей написали антифонну пасхальну Літургію — різні частини окремо, але разом це склало єдиний твір, що отримало назву «Пасха нова, святая» (рядок зі святкових піснеспівів). «Нова — бо недавно написана, а святая — тому що немає нічого величніше в Православної Церкви, ніж Свято свят і Торжество з торжеств», — сказав, представляючи глядачам програму, Богдан Пліш.
Це дійсно було щось нове …
Нове, і разом з тим, прозвучало впевнено. Явно відчувалося, що написано твір не в противагу вже існуючим традиційним піснеспівам, і не в цілях сказати просто щось «своє» в церковному музичному мистецтві. Відчувалося, вловлювалося на інтуїтивному рівні, що в цьому випадку «от избытка сердца говорили уста». Молоді композитори написали Літургію тому, що відчувають Христа, християнство, православ’я тут, на своїй землі, по-своєму, і глибоко особистісно. І написали вони те, що відчували. Для мене те, що я почула, було дуже близьким і знайомим, навіть рідним.
А виконання … Я насолоджувалася відчуттям польоту, яке дарували ці неймовірні молоді співаки. Цією захмарною радістю, мажорною, всеперемагаючою тональністю, величезною силою красивих голосів.
Говорили критики, ось, колектив ще молодий … А, як на мене, так в тому-то й річ, що молодий! В їх співі відчувався вогонь — як той, що раз на рік сходить в Єрусалимі на Гробі Господньому. Благодатний, він горів в співаків, передавався тим, хто чує, не обпалюючи, а потім розливався по душам. Було світло, не сліпуче, а озаряюче, просвіщеє. А головне — і світло, і вогонь, ці люди, молоді хористи, дарували щедро, роздавали від усього серця, поспішаючи поділитися з іншими — тими, кому теж дуже потрібно.
До цих пір ношу в душі цей світ. Браво, «Кредо»! ..
До речі, цю Великодню Літургію хор в переддень фестивалю записав. В даний час ведеться монтаж, після чого диск з «Пасха нова, святая» побачить світ. І тоді познайомитися з цим дивовижним витвором зможуть і ті, хто не вибрався в той недільний день за Київ у Феофанію.

Православ’я в Україні.

      Track 2

В. Довгань. Христос воскресе. Воскресение Христово видевше

      Track 4

В. Довгань. Аще и во гроб

      Track 6

В. Довгань. Господи помилуй

      Track 7

В. Довгань. Окончание часов Пасхи

      Track 8

А. Щетинский. Воскликните, Господеви, вся земля

      Track 9

А.Щетинский. Боже ущедри ны

      Track 10

Б.Працюк. Елици во Христа

      Track 12

М.Шух. Херувимская песнь

      Track 13

В.Полевая. Верую

      Track 14

М.Кучмет. Милость мира

      Track 15

М.Швед. Задостойник Пасхи

      Track 16

А.Щетинский. Христос воскресе

Обложка