Pages Navigation Menu

КАМЕРНИЙ ХОР «КРЕДО», М. КИЇВ

2014 р.- Й. Гайдн «Створення світу»

2014 р.- Й. Гайдн «Створення світу»

В рамках абонементу № 10 «Симфонічний вимір» 11 травня 2014 року відбувся концерт «Сповідь Прометея», під час якого Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України виконав ораторії «Сотворіння світу» Йозефа Гайдна. Диригент – Народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Микола Дядюра.
У концерті взяв участь лауреат міжнародних конкурсів камерний хор «Кредо». Художній керівник – заслужений діяч мистецтв України Богдан Пліш. Солісти: заслужена артистка України Лілія Гревцова (сопрано, Габріель), лауреати міжнародних конкурсів Іванна Пліш (сопрано, Єва), Олександр Чувпило (тенор, Уріель), Олександр Бойко (баритон, Рафаель) і Тарас Бережанський (бас, Адам).

Йозеф Гайдн створив ораторію «Сотворіння світу» 1798-го у віці 65 років. Ідея «Сотворіння світу» зародилася у композитора ще в Лондоні, куди він прибув на запрошення Джона Петера Саломона – скрипаля і диригента. Саломон передав Гайдну текст невідомого тоді поета Лідлі; основою була поема «Втрачений рай». Взимку Йозеф Гайдн повернувся на батьківщину, у своє житло серед садів у передмісті Відня й узявся писати ораторію «Сотворіння світу». Він використав лише один, сьомий, розділ поеми «Втрачений рай», у якій міститься текст із Біблії.

Гайдн зізнавався, що під час роботи над «Сотворінням світу» він часто молився Богові, на колінах благав, аби Господь дав йому сил для завершення ораторії. Бог почув його молитви. За рік, навесні 1798 року, у палаці князя Йозефа Шварценберга відбулось перше публічне виконання твору. Безліч людей хотіли послухати «Сотворіння світу» — перед палацом зчинилася штовханина, почався безлад, багатьом порвали одежу, у одна дитина мало не загинула.
Для віденців було так незвично слухати ораторію німецькою мовою, що одразу ж твір було перекладено італійською. У виконанні ораторії, що складається з 34-х номерів, поділених на три частини, задіяний великий оркестр, що включає три флейти, три тромбони та контр-фагот. Цей твір передає вдячність Богові, здивування перед розмаїттям світу, прославлення всесвіту, а також яскраві картини природи.

Гайднове «Сотворіння світу», як і у Біблії, починається з Хаосу – томливий, ніби блукаючий оркестр з хроматичними гармоніями раптом переходить у речитатив Рафаїла, що супроводжується оркестром, який точно передає звуки різних тварин, і закінчується словами: «Нехай буде світло».
У фіналі «Сотворіння світу» дует Адама та Єви дивовижно передає безхмарне щастя й єднання подружжя в цьому прекрасному світі.