Pages Navigation Menu

КАМЕРНИЙ ХОР «КРЕДО», М. КИЇВ

2011 р — А. Пярт «Плач Адама»

2011 р — А. Пярт «Плач Адама»

DSC_1t6g64
2011 року у житті колективу сталася незабутня подія: хор було запрошено до участі у концерті з циклу Романа Кофмана «Великі імена». Там прозвучала музика Арво Пярта, якому тоді саме виповнилося 75 років. Концерт відбувся 25 березня 2011 року у Національній філармонії України. Було виконано такі твори композитора: Симфонія №4 «Лос-Анджелес», «Силует» для струнного оркестру та ударних (2009), «Плач Адама» для мішаного хору й оркестру (2010).
«Плач Адама» (2010) було написано на замовлення двох культурних столиць Європи – Стамбула і Таллінна. На 38-му Міжнародному музичному фестивалі у Стамбулі відбулася прем’єра. Твір побудовано як сповідь скорботної душі. У ньому панує стриманий емоційний тон, виразно зіставляються репліки чоловічих та жіночих голосів, використано контрасти темних та більш світлих кольорів. Зміст тексту складає одвічна туга праотця людства за втраченим раєм; висловлено її у музиці без зайвої експресії та надриву. Тим більшою є сила, з якою передано глибоке внутрішнє почуття жалю, розкаяння, скорботні стогони, що струшують усе єство грішної душі.
(за Мариною Черкашиною-Губаренко)

DSC_16h78

А ось враження від концерту Валентина Сильвестрова: «Прекрасна була атмосфера концерту! Значною мірою через вдале виконання. Але найдивовижніше, що ця музика, скромна, позбавлена зовнішньої ефектності, так гаряче сприймалася публікою. І справа тут не в самій лише музиці, а й у тому смиренному посланні, яке вона несе».

Розмова після концерту

Після виступу у Київській філармонії, де на найвищому рівні було виконано три симфонії Арво Пярта, сам маестро дуже емоційно висловив свої відчуття.
Пярт відзначив, що оркестр відчував кожен жест диригента Кофмана, ніби вони є одним цілим. Узагалі-то оркестр та диригент працюють зовсім нещодавно. Кофман грав раніше ці речі Пярта під час виступів у Європі. А виконання хору (камерний хор «Кредо») усіма присутнім було визнано просто потрясаючим. «Адамів плач» у його звучанні зійшов на слухачів як істинне одкровення. Співаки так добре, так тонко відчули річ, яку виконували, що тим,хто сидів у залі, здавалося, ніби на сцені присутній незримий дух Адама.
Хор цей насправді не зовсім організована група, адже це не узаконений колектив, який збирається хормейстером на паритетних засадах. Учасники працюють на різних роботах, зрідка збираючись на репетиції та виступаючи в концертах, при чому грошей за це не беруть, співають «від душі».
Арво коментує: «У нас завжди так, на паритеті все відбувається з Божою поміччю, але при спробах узаконити людське его починає тиснути, і обов’язково знаходиться який-небудь заповзятливий адміністратор, який періодично визискує фінансову вигоду з колективу».

DSC_1672

Богдан Пліш: «Музика Арво Пярта – це спроба відобразити божественну гармонію у звуках»
Сьогодні у Києво-Печерській Лаврі відбудеться концерт всесвітньо відомого естонського композитора Арво Пярта. Диригент камерного хору «Кредо» Богдан Пліш розповів про свої враження від роботи з великим маестро.
Два роки тому у Києві відбувся авторський концерт Арво Пярта у Національній філармонії. Зокрема, хор під моїм керівництвом виконував «Плач Адама» на текст Силуана Афонського. Це була одна з перших світових прем’єр цього твору. Він (автор) був присутній на концерті, також відвідував наші репетиції. В мене і в артистів хору залишились дуже глибокі враження від спілкування з композитором. Це людина, яка шукає Бога і намагається відобразити цей пошук у музиці. Коли ми працювали над виконанням «Плачу Адама», в мене було відчуття справжньої таїни звуку і слова, коли слова і смисл дуже тісно сплітаються, але ніколи музика не тяжіє над змістом слів. Це не самодостатня музика. Це музика, яка розкриває певні глибинні смисли в словах, у їхній послідовності. Музика Арво Пярта – це спроба відобразити божественну гармонію у звуках. Буде це симфонічна музика, камерна чи хорова – це завжди дуже змістовно і сконцентровано, не суєтно. Арво Пярт мені дуже подобається як композитор, і радію з того, що мав можливість взяти участь у виконанні його творів. Сподіваюся, мені ще доведеться повертатись до його творчості.

Журнал «Фома» в Україні, 17 червня 2013 року

DSC_1684e

DSC_1689