Pages Navigation Menu

КАМЕРНИЙ ХОР «КРЕДО», М. КИЇВ

44-й Хоровий Конкурс (Толоса, Іспанія, 2012)

44-й Хоровий Конкурс (Толоса, Іспанія, 2012)

2012 рік в історії хору «Кредо» ознаменувався тріумфальною перемогою в одному з найбільш престижних хорових конкурсів Європи. Кожної осені, починаючи від 1969 року, іспанське місто Толоса привертає увагу світової хорової еліти, аби вкотре представити публіці й компетентному журі змагання між найсильнішими хорами світу.
Конкурс у Толосі є учасником «великої хорової шістки» – шести найбільших європейських хорових конкурсів, які щорічно відбуваються в Ареццо (Італія), Мариборі (Словенія), Дебрецені (Угорщина), Турі (Франція), Варні (Болгарія) та іспанській Толосі. Переможці шести конкурсів готуються протягом року, аби зустрітися у фіналі й поборотися за титул «Гран-прі Європи у хоровому співі».

sp1

У 44-му хоровому конкурсі в Толосі брали участь колективи з Венесуели, Індонезії, Філіппін, США, Литви, Ірландії, Франції, Німеччини та України. Камерний хор «Кредо» було номіновано у категоріях «Поліфонія» і «Фольклор» серед мішаних хорів. Протягом чотирьох конкурсних днів компетентне міжнародне журі, у складі якого були відомі композитори, музиканти й диригенти, невтомно вдивлялося й вслухалося – аби винести свій вердикт і назвати ім’я кращого.
Отже, хор «Кредо» переміг у категоріях «Поліфонія» та «Фольклор», отримав приз від Баскського уряду за краще виконання баскського композитора Лоренцо Ондара «Отче наш» (Lorenzo Ondara, «Pater Noster») і, як наслідок, став власником Гран-прі 44-го хорового конкурсу у Толосі. За словами журі, приз за виконання «Pater Noster» є винятковою похвалою для колективу. Таким чином, перемога в Іспанії принесла хору путівку на фінал Гран-прі Європи, який відбувався роком пізніше в італійському Ареццо.

sp2

Незабаром в іспанській газеті «EL DIARIO VASCO» (№ 25 (386), 5.11.2012, м. Сан-Себастьян) з’явився коментар диригента камерного хору «Кредо» Богдана Пліша про те, як хору вдалося отримати перемогу таким масштабів: «Ти можеш мати видатний голос і бути професіоналом високого рівня, але якщо тобі не вдається достукатись до людських сердець, ти не зможеш перемогти у конкурсі такого високого рівня, як у Толосі. Ми просили Бога про підтримку, просили перемоги у Толосі, й наші молитви було почуто. Тому я вважаю, що наша перемога була не лише професійною, а ще й духовною».
Однак, крім переліку нагород, що їх отримав хор, нам хочеться розповісти про наші незабутні враження від перебування у Країні басків. Перше, про що хочеться написати, це безмежна гостинність і доброзичливість людей, які там живуть. Протягом двох тижнів хор виступав з концертами у Ейбарі, Тафаллі, Памплоні, Віані, Беасені, Гетко, Астиллеро, Лерині, Толосі й Борхе. У кожному із цих містечок на нас чекали й зустрічали як своїх – тепло, радо, душевно й неймовірно щедро. У всьому, що робили для нас іспанці, а точніше – баски (саме так вони просили себе називати) – ми відчували доброту і турботу, ніби вони – батьки, а ми – їхні діти, які повернулися із далекої подорожі. І, попри різницю у віці, культурі та мовний бар’єр, ми разом раділи й співали багато-багато пісень.

Приємною несподіванкою стала для нас зустріч із Послом України в Іспанії п. С.Погорельцевим, який разом із дружиною прийшов підтримати нас у напружений день конкурсу.
Після повернення з Іспанії ми часто згадували ті сонячні дні на березі Біскайя, приємний атлантичний вітер, прогулянки босоніж берегом океану, незліченні гірські хребти та загадкові тунелі. Ще довго ми відчували смак іспанського вина, що так звеселяло, та аромати місцевих делікатесів. Однак найціннішою для нас виявилась нова дружба, що триває і нині. Там, в Іспанії, у нас з’явилися чудові друзі – наш добрий куратор Габріньє Угарте та найкращий у світі водій Жозе Мігель Гойкоетея, котрі відкрили для нас неймовірні сторони баскського життя.

sp3

На окрему увагу заслуговує участь Луїса Мігеля Еспінози, котрий протягом 26 років є незмінним директором та «творчим мотором» конкурсу у Толосі. Патріот, високоосвічений музикант, знавець кількох європейських мов, вправний дипломат, людина глибокого мислення, тонка і гармонійна, віддана своїй справі – Луїс завжди був поряд, але ніколи не привертав до себе уваги. Його вдумливе й уважне ставлення до хору викликали в нас щиру вдячність і повагу. Невдовзі ми запросили Луїса Еспінозу до України, і він люб’язно погодився приїхати. Нам вдалося реалізувати великий спільний проект в рамках Міжнародної Пасхальної Асамблеї у Києві (2013). У дні Світлої седмиці ми влаштували чудовий концерт, учасниками якого були переможці хорового конкурсу у Толосі 2005, 2011 та 2012 років – камерний хор «Schola Cantorum» (Норвегія), хорова капела «Орея» (Житомир) та камерний хор «Кредо» (Київ).

sp4

Так ми несподівано стали співучасниками і свідками того, як мета життя Луїса – прославляти Країну басків через культуру і музику – цього разу реалізувалася далеко за її межами. А ми пишаємось тим, що це сталося саме в Києві.

sp5

P.S. В одній із вечірніх розмов Луїс Еспіноза розповідав про цікаві випадки, що сталися під час конкурсу в Іспанії, зокрема – про кілька сімейних пар, чиї почуття зародилися як раз під ласкавим сонцем Толоси. Жартуючи, казав, що колись напише про них книгу. А ми цілком серйозно додамо, що у нашому хорі теж з’явилося нове подружжя, чия перша зустріч відбулася саме у Толосі.